Committees

Alumni Committee

Chair: Dennis Leitterman

  • John DeGraw
  • Don Bramlet
  • Charles Rubenstein

Conference Committee

Chair: James Conrad

  • Karen Panetta
  • Katelyn Brinker
  • Sean Haynes
  • Ed Rezek
  • Pat Donohoe

Nominations and Appointments Committee

Chair: Steve Watkins

  • Tim Kurzweg
  • Stephen Goodnick
  • James Conrad

To contact any of these committees, please send an email here.

Public Relations and Communications Committee

Chair: Ronald Jensen

  • Kyle Lady
  • Michael Benson
  • Katelyn Brinker
  • Panagis Samolis
  • Sandro Sartoni
  • Precios Grace Brazil
  • Aditya Retnanto

Ritual Committee

Chair: Michael Benson

  • Katelyn Brinker

Strategic Planning Committee

Chair: Ed Rezek, President Elect

  • Karen Panetta, President
  • Steve E. Watkins, Past President
  • Ronald Jensen, Treasurer
  • Rakesh Kumar
  • Jason Hui
  • Marc Apter
  • Katelyn Brinker

Tellers Committee

Chair: John Orr

  • Karl Martersteck
  • Stephen Goodnick
  • S.K. Ramesh

The Bridge Editorial Board

Co-Chairs: Sahra Sedigh and Stephen Williams

  • Emily Hernandez
  • Marcus Huggans
  • Emmanuel Oyekanlu
  • Steve Watkins

Globalization Committee

Chair: Enrique Tejera

  • Marina Ruggeri
  • Teofilio Ramos
  • Edmundo Tovar
  • Preeti Bajaj
  • Ramalatha Marimuthu
  • Paolo Montuschi
  • Lorena Garcia
  • Mario Milicevic

Awards and Recognition Committee

Chair: Ramalatha Marimuthu

Outstanding Chapter Award Sub-Committee

Chair: Ed Rezek

  • John DeGraw
  • Michael Benson
  • Fred Berry
  • John McWilliams
Outstanding Student Award Sub-Committee

Chair: John DeGraw

Outstanding Teacher Award Sub-Committee

Chair: Stephen Phillips

  • Siddharth Suryanarayanan
  • R. Joe Stanley
  • Ward Jewell
  • Surekha Lanka
Outstanding Young Professional Award Sub-Committee

Chair: Jamal Madni

  • Daryl Beetner
  • Rajashree Jain
  • Michael Andrews
Distinguished Service Award Sub-Committee

Chair: J.David Irwin

  • Dave Soldan
  • Steve Goodnick
Eminent Member Sub-Committee

Chair: H.Vincent Poor

  • J. Derald Morgan
  • James Rowland
  • Martin Cooper
  • Asad Madni

Ad-Hoc Committees

Development

Chair: S.K. Ramesh

  • Steve Goodnick
  • John DeGraw
  • Tim Kurzweg
  • Rich Allen, IEEE Foundation

Faculty Advisor

Chair: Sean Bentley

Journey Mapping

Chair: Ronald Jensen

  • Tim Kurzweg
  • Rakesh Kumar
  • Steve Goodnick
  • Michael Benson
  • Ed Rezek
  • Kyle Lady
  • Sean Bentley
  • Steve Watkins
  • Liana Nicklaus

MGA Alignment

Chair: Ronald Jensen

  • Ed Rezek
  • Steve Watkins
  • Bernard Sander

Model Induction

Chair: Amy Jones

  • Steve Watkins

Operation Task Force

Chair: Karen Panetta

  • Steve Watkins
  • Ronald Jensen
  • Ed Rezek
  • Sean Bentley
  • Enrique Tejera
  • John DeGraw

Professional Member

Chair: Frederick Berry

  • John McWilliams
  • M. Ryan Bales

Special Citation in History

Chair: Steve Watkins

  • John Orr

2019 Student Leadership Conference

Chair: James Conrad

  • Panagis Samolis, Student Chair
  • Katelyn Brinker
  • Jason Hui
  • Michael Benson
  • Kim Ellwood

Big Data

Chair: Michael Benson